DZIŚ

dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Elbląg. BAR II otwarty

Druga edycja Barometru Aktywności Radnych ruszyła. Na środowej (30 maja) debacie laureaci pierwszej edycji – radni Jerzy Wilk, Ryszard Klim i Paweł Nieczuja-Ostrowski – odpowiadali na pytania dotyczące BAR-u i pracy w Radzie Miejskiej Elbląga.

Wiadomość archiwalna

A A A

Urna Barometru Aktywności Radnych

Radni dobrze ocenili założenia Barometru, podkreślając jego obiektywność zapewnioną m.in. przez kryteria oceny oraz liczbę i kompetencje osób oceniających. Trudniej było im wyjaśnić problemy ze współpracą w Radzie Miejskiej, składali to na karb m.in. zbytniego upartyjnienia, dominacji władzy wykonawczej. Okazuje się też, że radni nie spotykają się wspólnie poza sesjami, aby na roboczo przedyskutować najważniejsze problemy. Jak zauważył jeden z uczestników, warto takie merytoryczne debaty radnych organizować.

Kolejną część spotkania wypełniła informacja o zasadach przeprowadzenia drugiej edycji BAR-u. Jego celem jest wzmocnienie prestiżu Rady Miejskiej, wyłonienie najbardziej aktywnych radnych i zainteresowanie mieszkańców sprawami samorządowymi.

Regulamin nie uległ dużym zmianom, ocena została trochę uproszczona, zwiększono liczbę osób oceniających, wyeliminowano ocenę negatywną (choć prowadzący zaapelował o opracowanie przez Radę Programową Barometru „dziesięciu grzechów radnych Rady Miejskiej Elbląga”). W skład Rady Programowej BAR-u weszli dziennikarze, naukowcy oraz przedstawiciel Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Sekretarzem jest przedstawiciel Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego, a opiekę socjologiczną nad procesem oceny kontynuuje dr Ryszard Skrzypiec.

W tym roku wzmocniona została tzw. Urna Barometru, czyli możliwość corocznego „głosowania” przez elblążan na najlepszego elbląskiego radnego. Taka prawdziwa urna została zaprezentowana na spotkaniu, docelowo będzie ich kilka. Elbląski Komitet Obywatelski – pomysłodawca i koordynator inicjatywy – zwróci się do prezydenta o możliwość ulokowania jednej z nich w Urzędzie Miejskim. Opracowana została również tzw. Karta wyborcza, czyli rodzaj ankiety, poprzez którą mieszkańcy będą mogli wskazać najlepszego ich zdaniem radnego. To wszystko będzie również dostępne w formie elektronicznej na stronie www.elblag-eko.org. Opracowane wyniki głosowania zostaną przedstawione Radzie Programowej, która będzie się nimi posiłkowała przy ocenie.

Wprowadzany jest także status „obserwatora”, czyli osób indywidualnych czy przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy będą monitorować pracę radnych ze swoich dzielnic czy okręgów wyborczych. Sprawozdanie ze swoich obserwacji przedłożą Radzie Programowej.

EKO zaprasza partnerów do współpracy przy realizacji BAR-u, stawia zwłaszcza na organizacje pozarządowe, których jedną z funkcji jest kontrolowanie poczynań władz.

Nieoficjalnym hasłem BAR-u jest „W Radzie Miejskiej same Asy!”. Organizatorzy są przekonani, że poprzez takie działania wraz z kolejnymi wyborami samorządowymi, w Radzie Miejskiej Elbląga będzie zwiększała się liczba radnych aktywnych i profesjonalnych.

Członkowie Rady Programowej BAR 2012:

 • Mira Stankiewicz – dziennikarka Radia Olsztyn
 • Lech Brywczyński – redaktor Magazynu Elbląskiego
 • Marek Nowosad – dziennikarz Radia Gdańsk
 • Piotr Derlukiewicz – redaktor naczelny Elbląskiej Gazety Internetowej „Portel”
 • Kamila Jabłonowska – dziennikarka Elbląskiego Dziennika Internetowego „InfoElblag”
 • Ingrid Hintz-Nowosad – dziennikarka Telewizji Elbląskiej
 • Witold Chrzanowski – redaktor Dziennika Elbląskiego
 • Magdalena Detmer – redaktorka TVP Olsztyn
 • Krzysztof Jaworski – reporter Radia ESKA Elbląg
 • Dr Michał Glock – prezes Stowarzyszenia Lastadia
 • Karolina Ciechorska-Kulesza – socjolog, Uniwersytet Gdański
 • Marian Peters - przedstawiciel Rady Elbląskich Organizacji Pozarządowych
 • Zenon Lecyk – sekretarz, Elbląski Komitet Obywatelski

Środową debatę poprowadzili: Arkadiusz Jachimowicz z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego oraz red. Piotr Derlukiewicz. Spotkanie odbyło się w Sali Ratusza Staromiejskiego, nieodpłatnie udostępnionej przez samorząd elbląski.

Więcej informacji o inicjatywnie można znaleźć na stronie www.elblag-eko.org.

Kampania społeczna „Barometr Aktywności Radnych II” została dofinansowana z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Wiadomość pochodzi z serwisu regionalnego wim.ngo.pl

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy - dodaj komentarz
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.